Syndrom široké pochvy je poměrně delikátní problém, který, přestože trápí velkou skupinu žen, je často opomíjen a ignorován. Což je škoda, protože v mnoha případech jej lze úplně nebo částečně napravit

Příčin může být hned několik. Tou nejpřirozenější je samotné stárnutí lidského těla. Při něm se mění vlastnosti vazivové tkáně a dochází k úbytku funkce svalů. Zrychlení těchto procesů přichází u ženy typicky v období po přechodu.

Důležitý vliv na pánevní dno a tedy i šířku pochvy má těhotenství a zejména porod přirozenou cestou. Při průchodu miminka porodními cestami dochází jejich roztažení a dosti často i ke vzniku trhlin vaziva nebo i svaloviny. Návrat k normálu bývá individuální. Někdy stačí pár týdnů, jindy několik měsíců. Pokud došlo ke vzniku většího poranění, přirozené hojení k návratu uspokojivého stavu nestačí.

Častým problémem mnoha dospělých žen je oslabení svalů pánevního dna. Málo pohybu, sedavé zaměstnání, ale i nevhodná strava a dědičné předpoklady se podepisují na stavu této skupiny svalů. Paradoxně ale i ženy aktivní v dobré fyzické kondici mohou pánevní svaly málo nebo špatně zapojovat a trpět jejich chronickou dysfunkcí. Dobrá zpráva je, že stejně jako každý jiný sval, i svaly pánevního dna se můžou správným a pravidelným cvičením posilovat a zpevňovat. Na škodu určitě nebude profesionální fizioterapie.

A následky? I těch může být mnoho. Poměrně často se tento stav projeví při zhoršujícím se požitku ze sexu. A to jak na straně ženy, tak na straně muže. Oslabený kontakt stěny pochvy a penisu komplikuje intimní vztahy a může vést ke ztrátě schopnosti dosáhnout orgasmu.  Někdy se objeví obtíže při zavádění menstruačního kalíšku nebo tamponu, případně je problematické jejich udržení na správném místě. Pokud se problém týká spíše vchodu a hráze, může být problémem pocit určitého nepohodlí, zhoršená hygiena a kontakt sliznice s prádlem. V mnoha případech má oslabení vazivové přepážky mezi pochvou a střevem za následek určitý typ zácpy.

V každém případě může mít tento syndrom také neblahý vliv na psychiku. O to více, pokud se promítá do partnerských vztahů. Ale jako v mnoha jiných případech, a jak už bylo zmíněno na začátku článku, je chybou o těchto problémech a pocitech mlčet. Váš lékař vám po příslušné urogynekologické prohlídce řekne víc a také navrhne případné řešení. Tím může v některých případech být i (dnes už běžný) chirurgický zákrok.