Prolaps dělohy léčba
Pokud se Vás týká kompletní prolaps dělohy, léčba je nevyhnutelná, jelikož tento problém patří mezi velmi nepříjemné a dlouhodobě zdraví ohrožující. I menší formy sestupu dělohy a poševních stěn mohou značně obtěžovat a způsobovat některé zdravotní obtíže. Konkrétně tento stav ovlivňuje vyprazdňování moči a stolice, pohlavní život a možnosti zapojení do sportovních a sociálních aktivit.
Pochva a děloha jsou v pánvi drženy vazivem a dojde-li k jejímu porušení, sestupují pak části pochvy a i děloha až k úplnému výhřezu. K porušení vaziva dochází nejčastěji postupným přetížením a následným roztažením, a také pokud správně a dlouhodobě nepracují svaly pánevního dna. K těmto obtížím může dojít také akutně v důsledku vaginálního porodu.
Příznaky snížené dělohy mohou být různé. Nejčastěji si ho všimneme při každodenní hygieně, kdy se v pochvě objeví malý útvar v podobě růžového balonku. V raném stádiu ho nalezneme pouze odpoledne, kdy už jsou svaly unavené, a lze vrátit zpět. Zase se ovšem objeví a vznikají nepříjemné pocity při sezení a pohybu. Přední poševní stěna úzce souvisí s močovým měchýřem. Při oslabení přepážky mezi nimi dochází k sestupu obou. To bývá doprovázeno častým nucením na močení (viz Inkontinence – časté nucení). Měchýř se také neúplně vyprazdňuje, v zadržené moči se množí bakterie a dostavují se opakované záněty močových cest. V krajním případě může poševní stěna tlačit na močovou trubici tak silně, až znemožní močení úplně. To se ovšem musí řešit opravdu okamžitě, jelikož tento problém je životu nebezpečný. Zadní poševní stěna také souvisí se střevem a při jejím sestupu se potom nahromadí ve vzniklé kapse stolice a poté ženu trápí ještě navíc zácpa.